Svi u pripravnosti

Otklanjanje opasnih boca: Inspektor će dostaviti pismeno rješenje s mjerama i uputama

Vijesti / Flash | 20. 01. 2017. u 07:42 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Odsjek Civilne zaštite Grada Mostara je, preko Uprave za Civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a, zatražio angažman i pomoć pri uklanjanju boca acetilena s plantaže vinove loze u Željuši, od Federalne Uprave Civilne Zaštite.

''Prema posljednjim informacijama o gospodarstvu Ramiza Čolakovića, iz poduzeća Hepok d.d. Mostar, na navedeni lokalitet je tijekom dana izašao inspektor MUP HNŽ-a, Odjela za zaštitu od požara i eksplozija, te nakon uviđajnih radnji, nadležne u poduzeću Hepok, izvijestio da će im dostaviti pismeno rješenje s mjerama, uputama i načinom zaštite i osiguranja lica mjesta, sve do pronalaska adekvatnog i konačnog rješenja za sigurno uklanjanje navedenih boca'', navedeno je u izvještaju Civilne zaštite HNŽ-a.

Lice mjesta i dalje osigurava patrola policije PS Mostar Sjever.

Podsjetimo, ove boce zakopane su 1992. godine i pokrivene aluminijskim cijevima, a zakopale su ih jedinice tadašnje Jugoslavenske narodne armije.

S obzirom na to da mostarski tim civilne zaštite nije obučen za rad s acetilenskim bocama, za njihovo izmještanje angažiran je Sektor za organizaciju deminiranja i uništavanje eksplozivnih sredstava FUCZ, a na mjestu izvlačenja nalaze se policija i vatrogasne ekipe, kako bi osigurali cijelo područje.

"Riječ je o izuzetno opasnim sredstvima niske energije, detonacije i velike razorne moći. Tim Civilne zaštite obilježio je tu lokaciju i obavijestio sve nadležne organe radi osiguravanja mjesta na kojem su boce pronađene. Trenutno se radi na prikupljanju informacija kako da se na siguran način uklone ova sredstva, da ne bi bili ugroženi ljudi koji će ih uklanjati i okolno stanovništvo, odnosno, prikupljamo informacije o drugim ovlaštenim osobama koje nam mogu pomoći. Čim dobijemo te informacije, pristupit će se uklanjanju i zbrinjavanju pronađenih sredstava na optimalan i najsigurniji način", kazao je ranije za medije Sead Vrana, šef Sektora za organizaciju deminiranja i uništavanje eksplozivnih sredstava FUCZ.

Sam acetilen je visokozapaljivi plin, te je njim potrebno rukovati prema posebnim sigurnosnim pravilima.

"Što se opasnosti tiče, područje je trenutno osigurano od pristupa neovlaštenih osoba i tako će biti sve do zbrinjavanja sredstava. Mi smo poduzeli sve sigurnosne mjere kako bismo osigurali prostor, a, ponavljam, čim se stvore uvjeti, pristupit ćemo rješavanju situacije", zaključio je Vrana.

Inače, Civilna zaštita HNŽ-a je izvijestila da je tijekom četvrtka pronađena  minobacačka granata 120 mm, kod mosta u Bijeloj.

Također, rukovoditelj na iskopavanju jame Radača, na Gorancima, uputio zahtjev za detekciju neeksplodiranog ubojitog sredstva.

Prijave su po prijemu proslijeđene vođi tima Mostar 'A' i službi za NUS pri FUCZ-e.

Kopirati
Drag cursor here to close