nakon zastava

Haag naredio da se Šešelj vrati u pritvor

Vijesti / Flash | 30. 03. 2015. u 09:48 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Žalbeno vijeće Haaškog tribunala naložilo je Pretresnom vijeću da trenutno opozove odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu i da naredi njegov povratak u Pritvorsku jedinicu Tribunala u Sheveningenu.

Kako je objavio Blic, glavni tužitelj Haaškog tribunala Serge Brammertz pozvao je ranije Žalbeno vijeće da usvoji njegovu žalbu na odluku Sudskog vijeća o privremenom oslobađanju lidera SRS-a Vojislava Šešelja i da odbaci Šešeljev zahtjev da žalba Tužiteljstva ne bude prihvaćena.

Šešelj se ne vraća 

''Šešelj nije potkrijepio dokazima svoju tvrdnju da žalba Tužiteljstva nije zasnovana na valjanim pravnim motivima'', navodi se u podnesku koji je Brammertz danas uputio Žalbenom vijeću, a koji je objavio Haaški tribunal.

''Žalba Tužiteljstva kojom se traži poništenje odluke o puštanju Šešelja na privremenu slobodu je primjereno zasnovana na Šešeljevim javnim aktivnostima, koje podrivaju osnove za njegovo privremeno oslobađanje'', ističe se u podnesku.

Među tim aktivnostima navedene su Šešeljeve ponovljene izjave da se neće dobrovoljno vratiti u Haag, prijetnje ljudima koji surađuju s Tužiteljstvom, izjave koje su uvredljive po žrtve, kao i Šešeljeve izjave i ponašanje koji dovode u pitanje humanitarne razloge vezane za njegovo zdravstveno stanje.

U Srpskoj radikalnoj stranci, nakon objave ove vijesti, sazvali su konferenciju za medije na kojoj su rekli kako se stav predsjednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja se nije promijenio i on se neće dobrovoljno vratiti u Haag.

"Šešelj se neće dobrovoljno vraćati u Haaški tribunal, a ovih dana ćemo vidjeti na koji način će njega uhitit njegovi, do tada, najbliži suradnici u navodnim zločinima Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić", rekao je u izjavi za Anadoliju Milijan Damjanović, glasnogovornik SRS-a.

Srbija ni kriva ni dužna 

Predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s tribunalom Rasim Ljajić izjavio je kako ''iznenadnom odlukom Žalbenog vijeća Haaškog tribunala kojom je Pretresnom vijeću tog suda naloženo da opozove odluku o privremenom puštanju Vojislava Šešelja na slobodu, Srbija se ni kriva ni dužna uvlači u spor između Sudskog vijeća, Tužiteljstva i samog lidera radikala''.

''Tribunal nastavlja sa svojim, najblaže rečeno, čudnim i zbunjujućim odlukama. Najprije je Šešelj pušten pod okolnostima koje su nezabilježene u dosadašnjoj praksi, a to praktično znači bez ikakvih uvjeta koji su postavljeni pred njega i državu Srbiju ", navodi se u priopćenju Ljajićevog ureda.

Naslućujući što bi mogao biti scenarij tog puštanja, Vlada Srbije je vrlo jasno, u pismu koje je tada poslao Haaškom tribunalu, naglasila da je spremna pružiti jamstva Šešelju, ukoliko ih prihvaća, s obzirom da ih je ranije odbijao i ukoliko se on sam suglasi s uvjetima koje postavlja Pretresno vijeće Tribunala, naveo je Ljajić.

Međutim, Haaški tribunal je, podsjeća, donio odluku praktično bezuvjetnog puštanja, uz ogradu da Šešelj jedino ne smije utjecati na svjedoke u procesu i žrtve, javlja Tanjug.

"Sada se, kaže, iznenada donosi odluka o Šešeljevom povratku u Haag o kojoj smo se informirali sa stranice Tribunala. Na taj način, Srbija se ni kriva ni dužna uvlači u spor između Sudskog vijeća, Tužiteljstva i samog Šešelja", istaknuo je Ljajić.

Kopirati
Drag cursor here to close