Revizija

Federalni revizori ‘češljaju’ Gradsku upravu Mostara

Vijesti / Flash | 14. 01. 2016. u 09:08 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH počeo je financijsku reviziju za Grad Mostar za proteklu godinu što je prvi put od uspostave jedinstvene Gradske uprave Mostara, piše Dnevni list.

Federalni revizori zatražili su obimnu dokumentaciju, koja je pobrojana u dopisu kroz čak 50 točaka, kako bi se utvrdila ispravnost poslovanja Gradske uprave Mostara na čelu s gradonačelnikom Ljubom Bešlićem.

Iz Ureda za reviziju FBiH dali su rok da se do 28. prosinca 2015. dostavi sva tražena dokumentacija. Posljednji put revizija Gradske uprave i pojedinih mostarskih općina urađena je 2001. godine, prije petnaest godina.

Financijska kriza

Mostar već tri godine, zbog neodržavanja izbora u ovom gradu, nema Gradsko vijeće čija je zadaća usvajanje gradskog proračuna, donošenje odluke o njegovom izvršenju, ali i briga o transparentnom trošenju javnog novca, odnosno usvajanje izvješća o izvršenju proračuna.

Umjesto Gradskog vijeća mostarski proračun 2013. donio je sam gradonačelnik Bešlić i to nakon duže financijske krize u gradu. Bilo je onih koji su se tome protivili, ali je Ustavni sud Federacije BiH utvrdio da je gradonačelnik postupio u skladu sa zakonom i imao puno ovlaštenje donijeti odluku o proračunu.

U sljedećim godinama na prijedlog federalne Vlade Parlament FBiH je usvajao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o proračunima u FBiH kojim je predviđeno da, izuzetno i isključivo u svrhu osiguranja financiranja Mostara, proračun tog grada može donijeti i biti odgovoran za njegovu provedbu gradonačelnik Grada Mostara, uz suglasnost načelnika za financije.

Proračun za 2015. godinu iznosio je nešto više od 51 milijuna maraka i gotovo je identičan proračunima iz prethodnih godina.

Traženje revizije

U studenom prošle godine Naša stranka je u Parlamentu Federacije zatražila da se izvrši revizija financijskog poslovanja Gradske uprave Mostara.

Zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Denis Gratz koji je pokrenuo inicijativu kazao je kako zakon predviđa da Ured za reviziju može izvršiti specijalnu reviziju u svakom trenutku, a po nalogu Parlamenta Federacije BiH.

''Smatram da smo dužni prema građanima Mostara da ispitamo potrošnju u gradu Mostaru, prvenstveno zbog činjenice da ovaj grad nema Gradskog vijeća, da nema izbora već sedam godina, te da je vlast koncentrirana u vrlo uskom krugu lica. Ovdje nije riječ o prozivci ličnosti bilo koga, već prije svega obavezi Federacije BiH da osigura transparentnost trošenja novca iz javne kase'', kazao je Gratz.

Ide revizija. Hvala Mostarci i Mostarke! Naa stranka Mostar

Posted by Dennis Gratz on 13. siječnja 2016

Nedugo nakon toga započeta je revizija, no kako su kazali iz Ureda za reviziju radi se o redovnoj proceduri, a ne po zahtjevu Parlamenta ili bilo koga drugog.

Kako je objasnila Zineta Redžepagić iz Odjela za ljudske resurse i odnose s javnošću, Ured za reviziju svake godine kao obavezne radi revizije Parlamenta FBiH, Vlade FBiH i ministarstava, predsjednika i potpredsjednika FBiH, te javnih fondova i agencija, dok se za gardove, općine, županije i druge institucije ne radi kontinuirana revizija, već se svake godine donosi plan kada će se koja raditi.

''Imamo kriterije koji su zasnovani na određenim standardima. Imamo 1400 subjekata koji podliježu reviziji i svake godine se donosi plan što će raditi, te se vodi računa i o vremenu koje je proteklo od zadnje revizije'', kazala je Redžepagić.

Opsežna dokumentacija

Ona je potvrdila da je započela financijska revizija Grada Mostara kroz koju će se utvrditi zakonitost trošenja sredstava. Financijska revizija podrazumijeva pregled financijskih izvješća i računa sa ciljem procjene jesu li financijska izvješća pouzdana i da li bilance u potpunosti odražavaju rezultate izvršenja proračuna.

Ured za reviziju procjenjuje i da li rukovoditelji institucija primjenjuju zakone i propise, koriste sredstva za odgovarajuće namjene, ocjenjuje financijsko upravljanje, funkcije interne revizije i sustave interne kontrole.

Ured za reviziju FBiH zatražio je od Gradske uprave Mostara veliki broj dokumenata među kojima zakonske propise po kojima funkcionira Gradska uprava, pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta, pregled novouposlenih u 2015. i onih kojima je radni odnos prestao, zapisnike sa stručnih kolegija, ovlaštenja dana od strane gradonačelnika, trogodišnji plan rada grada, plan i program rada grada, izvješće o izvršenju proračuna za 2014., pregled podnesenih tužbi i sudskih sporova u tijeku, pravomoćnih i izvršenih sudskih rješenja iz radnog odnosa te po drugim odnosima.

Ured za reviziju između ostalog je zatražio i financijsko izvješće i računovodstvo, periodična financijska izvješća o izvršenju proračuna o 2015., analitičku bruto bilancu i raspoloživa sredstva, glavnu knjigu, dokument okvirnog proračuna za period 2015.-2017. U dopisu Ureda za reviziju traži se da se dostave i proračunski zahtjevi korisnika, službi i odjela za 2015, odobreni proračun za 2015. , odluka o izvršenju, rebalans proračuna za 2015. ako je sačinjen, navodi Dnevni list.

Traži se i izvršenje proračuna za 2015., pregled planiranih i ostvarenih prihoda, rekapitulacija isplaćenih plaća po mjesecima, pregled isplaćenih naknada koje nemaju karakter plaće, pregled utroška mobilnih telefona, utroška goriva i održavanja vozila, zatim isplata po ugovoru o djelu, isplata za rad u povjerenstvima.

Također je zatražena i sva dokumentacija vezena za realizaciju tekućih i kapitalnih transfera u 2015. Revizori su također zatražili i sve dokumente vezane za javne nabavke, raspodjelu sredstava, ali i pregled depozitnih, transakcijskih i namjenskih računa.

Kopirati
Drag cursor here to close