Nema dozvole

Dodik: Nemamo namjeru davati novac za sanaciju štete na zgradama bh. institucija

Vijesti / Politika | 14. 02. 2014. u 17:35 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskoj(RS) tvrde da neće pristati na izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje podrazumijevaju prijenos nadležnosti s entiteta na razini BiH, a protiv su i toga da se izdvajaju zajednička sredstva za sanaciju šteta na zgradama bh. institucija koje su bile na meti nasilnih prosvjeda u Sarajevu.

Ovo je zaključeno na današnjem sastanku koji je sazvao predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik, a odazvali su mu se samo predsjednici koalicijskih partnera u RS, Demokratskog narodnog saziva Marko Pavić i Socijalističke partije Petar Đokić te predstavnik Partije ujedinjenih penzionera.

Dodik je na sastanak pozvao predstavnike svih parlamentarnih stranaka, ali su mu se odazvali samo lideri stranaka vladajuće koalicije RS, dok je opozicija bojkotirala poziv zbog ranijih optužbi koje je entitetski predsjednik iznio na njihov račun.

Stranke vladajuće koalicije u RS su stava da posljedice, nakon zapaljenih zgrada zajedničkih institucija BiH u Sarajevu, kako kaže, trebaju sanirati oni koji su te posljedice i izazvali.

''Očigledno je da je šteta od više desetina milijuna KM od zapaljenih zgrada u Sarajevu. Jedan dio tih objekata koriste zajedničke bh. institucije. Opredijeljeni smo da se onemogući bilo kakvo izdvajanje sredstava s računa BiH koja bi bila upućena da se saniraju te posljedice'', ustvrdio je Dodik.

''Ja, kao predsjednik RS tražim da nitko tko je iz RS, koji radi na nekoj od pozicija, ne dozvoli, da se izdvajaju zajednička sredstva za sanaciju štete koju su isključivo učinili demonstranti u Sarajevu. To što su oni uradili, neka oni i saniraju. Nemamo namjeru novac davati u te svrhe'', naveo je entitetski predsjednik.

Dodik je na press konferenciji u Banja Luci pojasnio da u koaliciji stranaka na vlasti u RS smatraju da je nemoguće pristati na izmjene Izbornog zakona BiH, koje predviđaju nove centralizacije i prijenos nadležnosti.

Taj zakon je, kaže, moguće izmijeniti tako što bi se predvidjeli izvanredni izbori, na način da bi svaki nivo vlasti odlučivao o vremenu i načinu kada će održavati izbore.

''Ako takve promjene budu moguće, moguće je da participiramo, jer je sve ostalo suprotno Ustavu i „Daytonu'', tvrdi on.

Poziv opozicije u RS za organiziranje prijevremenih izbora u RS je prokomentirao riječima da je spreman podržati svaku takvu njihovu odluku, koja je u skladu s zakonom, ali da je „očigledno to bio neoprezan zahtjev SDS-a, s kojim sada ne znaju što raditi i da su od njega odustali“.

U vladajućoj koaliciji, kaže, smatraju kako je najbolje da se izbori održe u redovnom terminu u listopadu.

Na sastanku je ponovljena tvrdnja da je situacija u FBiH na početku prosvjeda bila motivirana socijalnim nezadovoljstvom, ali zatim prerasla u političke prosvjede uz manifestaciju nasilja, te da se, kako tvrdi, radi o političkoj dimenziji usmjerenoj da se destabilizira RS.

Prosvjedi u RS su, kaže, mogući, ako su mirni i u skladu s zakonom, a svako onaj tko pokuša nasilje bit će „energično“ spriječen od nadležnih institucija.

Tvrdi da je u RS potrebno jedinstvo koje treba da osigura stabilnost tog entiteta.

Sastanku je nazočio i član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović.

Kopirati
Drag cursor here to close