povlastice, plaće...

CCI: Institucije vlasti u SBŽ-u su socijalno neosjetljive

Vijesti / Flash | 01. 09. 2015. u 13:49 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prva polovina ove godine, u Srednjobosanskoj županiji je provedena u čekanju na konstituiranje nove vlasti nakon održanih Općih izbora u BiH, navedeno je u analizi rada Skupštine i Vlade SBŽ-a u prvih šest mjeseci ove godine koju su proveli Centri civilnih inicijativa (CCI).

Član tima za monitoring ove organizacije Dževad Glinac kazao je da je intenzitet rada Skupštine bio potpuno neprihvatljiv te da četiri mjeseca nije održana nijedna sjednica.

''Rezultati rada Skupštine ostvareni u prvoj polovici 2015. godine ispod su županijskih prosjeka. Usvojena su tri zakona a četiri su prihvaćena u nacrtu što je bolje jedino od rezultata ostvarenog u prvih šest mjeseci 2011. Godine'', kazao je Glinac.

Rad Vlade u tehničkom mandatu sa smanjenim kapacitetom, i početno nesnalaženje nove vlade, utjecali su i na rezultate izvršne županijske vlasti.

''Rezultati su osobito loši u kontekstu utvrđivanja zakona. Naime, utvrđena su samo četiri zakona, i to tri u finalnoj formi prijedloga i jedan u formi nacrta. Ovo je najlošiji rezultat u posljednjih pet godina'' kazao je Glinac.

Iz CCI-a su istaknuli kako su se političke elite, umjesto potrebama građana, bavile uskim stranačkim interesima, zanemarujući činjenicu da se SBŽ nalazi u nezavidnoj financijskoj situaciji.

''Broj nezaposlenih u ovoj županiji je relativno izjednačen s brojem zaposlenih a prosječna plaća je 20 posto manja od ostalih prosječnih plaća u Federaciji BiH. Ovo je županija koja nema više vremena za gubljenje i od čijih se vlasti očekuje maksimalno intenziviranje rada u razdoblju koje slijedi kako bi se građani mogli osjetiti sigurnijima i kako bi se čim prije počelo sa reformama koje bi trebale poboljšati kvalitetu života'', kazao je koordinator za medije CCI-a Darko Marić na konferenciji za novinare u Travniku.

U CCI-u su naglasili kako institucije vlasti u SBŽ-u karakterizira i socijalna neosjetljivost jer je čak 18 zastupnika profesionaliziralo svoj status u Skupštini te primaju redovitu mjesečnu plaću bez obzira na učinak i broj sjednica.

Istaknuto je da je i zanemaren zahtjev građana za ukidanjem povlastica političara tako da se i dalje isplaćuje tzv. bijeli kruh, odnosno puna jednogodišnja plaća onima koji su izgubili funkcije.

Kopirati
Drag cursor here to close