Kultovi smrti

Bivši australski maneken i DJ poginuo u Siriji boreći se na strani Islamske države

Vijesti / Flash | 19. 04. 2015. u 20:26 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bivši maneken i DJ iz Melbournea, kojeg je njegova bivša agencija opisala kao nekog tko ima obećavajuću budućnost, posljednji je Australac za kojeg se smatra da je ubijen u borbama na strani Islamske države u Siriji.

Roditelji Sharkyja Jame (25) obaviješteni su o smrti sina putem SMS poruke i poziva, kazao je Husein Karakov, predsjednik Somalskog australskog vijeća u Viktoriji.

"Veoma su šokirani i veoma razočarani", kazao je Harakov, koji zna obitelj Jama.

On je rekao da je Jama nestao zajedno s još jednim Australcem porijeklom iz Somalije, Jusufom Jusufom, u kolovozu prošle godine.

Harakov je rekao da su Jamini roditelji kontaktirali sina u iračkom gradu Faludži, koji se nalazi u rukama Islamske države, gdje je on navodno živio.

No, njima je rečeno da je njihov sin ubijen u sukobima u Siriji.

On je rekao da njegova obitelj nije znala da se Jama pridružio ID-u usprkos njegovim objavama na društvenim medijima u kojima podržava Islamsku državu.

"Nikada im nije objasnio što se tamo događa niti što on radi", rekao je Harakov za CNN.

"Obitelj je živjela jednostavnim životom. Nikada nisu razgovarali o takvim stvarima", dodao je on.

Glasnogovornica australskog ministarstva vanjskih poslova kazala je da ne može potvrditi njegovu smrt jer su njihovi izvori u Siriji i Iraku ograničeni.

"Zbog izuzetno opasne sigurnosne situacije, konzularne usluge nisu više dostupne u Siriji", kazala je ona.

Izvještaji o Jaminoj smrti uslijedili su nakon analize instituta Lowy, koja je pokazala da se veliki broj Australaca pridružio Islamskoj državi i da to predstavlja "ozbiljnu prijetnju po nacionalnu sigurnost" i predstavlja rizik za mogućnost napada na domaćem terenu.

Istaknuto je da bi zategnuti odnosi vlade i muslimanske zajednice mogli zakomplicirati napore da se smanji islamistički ekstremizam.

Ministrica vanjskih poslova Australije Julie Bishop izjavila je u ožujku da je 90 Australaca u Iraku i Siriji koji se bore na strani Islamske države, a najmanje 20 Australaca je poginulo u sukobima.

Pored Australije, Islamska država je regrutirala ljude iz drugih industrijskih zajednica, uključujući zapadne zemlje. U veljači, Nicholas Rasmussen, direktor američkog Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, kazao je da je oko 3.400 ljudi iz zapadnih zemalja otputovalo na Bliski istok kako bi se pridružili Islamskoj državi.

Australski premijer Tony Abbott dao je izjavu povodom izvještaja o smrti Jame u priopćenju.

"Imam veoma jednostavnu poruku za one koji razmišljaju o odlasku na strana bojna polja: Nemojte!", kazao je on.

"To su kultovi smrti. Nemaju veze s vjerom, oni su samo vezani za smrt i vrlo je vjerojatno da ćete umrijeti tamo", dodao je on.

Iz Jamine bivše agencije su rekli da su prekinuli sve odnose s njim kada su objavljeni izvještaji u medijima da se pridružio Islamskoj državi.

"Bio je veoma dopadljiv dečko, izuzetno pristojan i uvijek je imao osmijeh na licu. Sjajna je karijera bila pred njim. Uvijek je bio spreman raditi", priopćeno je iz agencije.

Izvještaji o njegovoj smrti izazvali su brojne reakcije na društvenim medijima, a pojedinci su ga nazvali 'šehidom' (mučenikom) i poželili su mu da pronađe svoje mjesto u 'dženetu' (raju).

Kopirati
Drag cursor here to close