Borba protiv kriminala

BiH je za kratko vrijeme smanjila obujam trgovine ljudima

Vijesti / Flash | 22. 09. 2014. u 17:22 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zamjenik ministra sigurnosti BiH Mladen Ćavar rekao je da je za relativno kratko vrijeme i u izuzetno složenim okolnostima BiH postigla značajne rezultate u borbi protiv trgovine ljudima na svojoj teritoriji.

"Tome svjedoče i brojni pokazatelji koji su suglasni u ocjeni da je ovaj problem i dalje prisutan u BiH, ali u znatno manjem obujmu nego ranijih godina", rekao je Ćavar na današnjoj završnoj svečanoj ceremoniji u Sarajevu na kojoj je javnosti predstavljen okončani regionalni projekt "Istraživanje potreba: regionalna situacija u borbi protiv trgovine ljudima na zapadnom Balkanu", javlja Srna.

Ćavar je naglasio da BiH od samih početaka, radi prepoznavanja problema trgovine ljudima, poduzima planske, usklađene i dugoročne mjere kojima se ovaj problem nastoji staviti pod kontrolu.

Veleposlanik Italije u BiH Ruggero Corrias rekao je da je veliki izazov i apsolutni prioritet za vlasti BiH borba protiv trgovine ljudima, u kojoj dolazi do teških kršenja ljudskih prava.

"Imamo značajan oblik suradnje Italije i BiH u borbi protiv organiziranog kriminala. U narednih nekoliko mjeseci u BiH i regiji doći će do nastavka ovog projekta kojim će se stvoriti uvjeti za operativnu i efikasnu borbu protiv trgovine ljudima", rekao je Corrias.

Šef Misije Međunarodne organizacije za migracije /IOM/ u BiH Đanluka Roko rekao je da će se u budućnosti u ovoj regiji intenzivirati tijekovi neregularnih migracija i da će ovo područje predstavljati ključni problem u oblasti trgovine ljudima.

"Regiji je potrebno uspostavljanje sustava borbe proti trgovine ljudima, postoji napredak i u regiji i BiH, ali se postavlja pitanje čine li svi ono što mogu. Ovaj projekt je prvi korak za nastavak rada u operativnom smislu", naglasio je on.

Regionalni specijalist za migracije iz Regionalnog ureda IOM-a u Beču Ann Nguyen rekao je da su zakoni u regiji u ovoj oblasti na svjetskom nivou, da postoje dobri akcijski planovi i da građansko društvo ima sudjelovanje na ovim pitanjima.

On je istaknuo da su novi trendovi u trgovini ljudima izbjegavanje fizičkog nasilja, pa na žrtvi nema fizičkih tragova, eksploatacija dječjeg rada, porast neregularnih migracija koje uključuju krijumčarenja i drugo.

Prema njegovim riječima, u regiji je problem to što postoje različiti sustavu identifikacije žrtava i definicija trgovine ljudima.

Ovaj projekt IOM-a, koji je sufinancirala Italija, pokrenut je u prosincu 2013. i omogućio je identificiranje polja prioritetnog djelovanja i regionalne suradnje radi jačanja strategija i mjera borbe protiv trgovine ljudima na zapadnom Balkanu.

Putem preporuka, identificirani uz sudjelovanje vlasti i civilnog društva zemalja-korisnika, želi se stvoriti platforma za dalji napredak zemalja balkanske regije u procesu usklađivanja sa sektorskim europskim standardima i praksom.

Kopirati
Drag cursor here to close