Pritvor

Afera Bosnalijek: Pritvor za uhićene; Kava u fakturama bila četiri KM

Vijesti / Crna Kronika | 30. 05. 2015. u 09:18 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sudac županijskog suda u Sarajevu Husein Delalić odredio je jednomjesečni pritvor osumnjičenim u slučaju 'Bosnalijek'. Pritvor je određen za Šefika Handžića, Hasana Šepu, Amara Arslanagića, Samira Telibečirevića, Aidu Selvić, Izeta Arslanagića i Jasmina Šepu. Kako je za 'Dnevni avaz' potvrdio sudac Delalić, osim što je za ove osumnjičene određen pritvor, za Edinom Arslanagićem i Bojanom Kebom, koji trenutno nisu dostupni pravosudnim organima, bit će raspisana međunarodna tjeralica.

Podsjećamo, na jučerašnjem ročištu, na kojem je razmatran prijedlog za određivanje pritvora, a Tužiteljstvo je prezentiralo za koja kaznena djela su uhićeni osumnjičeni.

"Tužiteljstvo u cijelosti ostaje kod kaznenih djela za koja se sumnjiči ova organizirana grupa koja je formirana radi pribavljanja protupravne imovinske koristi 2002. godine, a kaznena djela je činila do 2012. godine. Grupom je rukovodio Edin Arslanagić", kazao je jučer tužitelj Kreštalica, te pojasnio ulogu svih ostalih iz ove grupe, a koji su počinili kaznena djela organizirani kriminal u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlasti, porezna utaja, krivotvorenje službene isprave, sklapanje štetnog ugovora, a kao uposlenici firme "Bosnalijek" d.d. Sarajevo, "Brštanica" d.o.o. Sarajevo i "Carpe Diem" Sarajevo.

Oni se sumnjiče da su oštetili 'Bosnalijek', proračun Federacije BiH i proračun Kantona Sarajevo za milijunske iznose u novcu. Tužitelj Bogunić je pojasnio kako su koristeći usluge firma "Brštanica", na čijem čelu je bio Hasan Šepo, dogovarani ugovori štetni za 'Bosnalijek'. Naime, radnici 'Bosnalijeka', prema internim aktima, nisu primali naknadu za topli obrok, već su imali pravo na ishranu u restoranu društva. Tu uslugu za zaposlenike 'Bosnalijeka' pružala je firma Brštanica d.o.o. iz Sarajeva.

"Radnici su imali pravo na dvije kave dnevno da popiju, a za jednu kavu 'Bosnalijeku' ispostavljana je faktura u iznosu od četiri KM. Iako prema riječima uposlenika firma je imala jednom godišnje koktel, a koji je trajao dva dana i to 10. i 11. siječnja, a na fakturama koje je ispostavila, 'Brštanica' je navodno organizirala firmi 'Bosnalijek' 65.116 koktela ili 30 koktela po danu", pojasnio na jučerašnjem ročištu Bogunić.

On je dodao i da je Amar Arslanagić potpisivao štetne i fiktivne ugovore sa konsultantima mada je teško pronaći dokaze da su za ovu kompaniju uradili bilo kakav posao. Ugovori sa konsultantima su potpisivani i u zemljama u koje 'Bosnalijek' nije uopće izvozio svoje proizvode. Tužitelj Bogunić je naveo dva slučaja u kojima je konsultantima isplaćeno i po 200.000 eura.

Tužiteljica Sarajlija je obrazložila razloge zbog kojih osumnjičenima koji su kriminalnim radnjama stekli višemilijunsko bogatstvo treba da se odredi pritvor. Tužitelji su dodali da je Amar Arslanagić nedavno podnio zahtjev za iznošenje 30 skupocjenih umjetničkih slika iz BiH, a radi trajnog iseljenja u SAD čije državljanstvo ima, te je za njega kao jedan od razloga za određivanje pritvora navedeno i bojazan od bjekstva, prenosi 'Avaz'.

Podsjećamo, oni su osumnjičeni u akciji 'Buyer' da su kao organizirana grupa u razdoblju od 2002. do 2012. godine počinili kaznena djela organizirani kriminal u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlasti, porezna utaja, krivotvorenje službene isprave, sklapanje štetnog ugovora, a kao uposlenici firme 'Bosnalijek' d.d. Sarajevo, 'Brštanica' d.o.o. Sarajevo i 'Carpe Diem' Sarajevo, te na ovaj način oštetili 'Bosnalijek' d.d. Sarajevo, proračun Federacije i proračun Kantona Sarajevo za milijunske iznose u novcu. Kako je 'Avaz' već pisao Edin Arslanagić je bio dugogodišnji generalni direktor 'Bosnalijeka', a njegov sin Amar Arslanagić, je također bivši direktor u 'Bosnalijeku'.

Kopirati
Drag cursor here to close