Vratolomni skokovi

Red Bull Cliff Diving - Svjetsko prvenstvo 15. kolovoza u Mostaru

Sport / Flash | 31. 07. 2015. u 16:30 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mostar će u subotu 15. kolovoza biti domaćin natjecanja Red Bull Cliff Diving Svjetskog prvenstva 2015. Četrnaest elitnih svjetskih skakača izvodit će vratolomne skokove sa Starog mosta, demonstrirajući ono u čemu su oni najbolji – zadivljujuće umijeće cliff divinga.

Ali kada i kako je nastao ovaj uzbudljivi sport? Kada se kaže 'ekstremni sport', uglavnom mislimo da se radi o nečemu novijeg datuma, jer većina ekstremnih sportova zaista i jeste nastala u posljednjih nekoliko desetljeća. No, skokovi s litice vuku porijeklo iz nešto dalje prošlosti.

Prvi skokovi s litice

Kolijevkom cliff divinga smatraju se Hawaii, a njegovi počeci datiraju iz druge polovine XVIII stoljeća. Havajski kralj Kahekili imao je, naime, zanimljivu naviku skakati u vodu s litice. Ali pored toga je volio i da izaziva svoje ratnike da učine isto i dokažu svoju hrabrost u ritualu 'Lele Kawa', što u slobodnom prijevodu znači 'skočiti sa visoke litice u vodu na noge bez prskanja vode'. Pretpostavlja se da su Havajci skakali s litica i ranije, no ovo su prvi zabilježeni skokovi.

Generaciju poslije, u XIX stoljeću, kralj Kamehameha već je organizirao natjecanja u skokovima s litice, s definiranim pravilima za izbor najboljeg i najhrabrijeg natjecatelja. Stoga ne čudi što Havaji i danas uživaju poseban status u svijetu cliff divinga.

Skakači iz Acapulca

U XX stoljeću cliff diving je svjetsku popularnost stekao zahvaljujući skakačima sa čuvene litice La Quebrada („Tjesnac“) u Acapulcu (Meksiko). Prvi zabilježeni skok izveo je 1934. godine tada 13-godišnji Enrique Apac Rios, čime je započelo stvaranje legende. Grupa profesionalnih skakača La Quebrada Cliff Divers postala je svjetska atrakcija i nastupa već desetljećima.

O La Quebradi su se ispredale priče i legende, preuveličavale su se visine, a povrede i navodni smrtni slučajevi doprinijeli su auri mističnosti koja okružuje ovu stijenu. Ono što je čini zaista opasnom – i istovremeno privlačnom – jeste velika kosina litice, zbog koje skakači moraju skočiti daleko naprijed kako bi izbjegli oštre stijene, a uz to moraju paziti da skoče 'u val', zbog male dubine vode (četiri metra).

Moderno doba

No, do pravog procvata cliff divinga kao sporta dolazi u protekla dva desetljeća. U drugoj polovini devedesetih, osnovana je Svjetska federacija visinskih skokova (WHDF) i počela je organizacija prvih natjecanja i prvenstava. Veliku ulogu u popularizaciji modernog cliff divinga imao je Red Bull, koji je od početka pratio i pomagao razvoj ove opasne i zahtjevne, ali i izuzetno atraktivne discipline.

Nakon godina organiziranja pojedinačnih natjecanja, od 2009. godine održava se Red Bull Cliff Diving Svjetsko prvenstvo, koje danas predstavlja najprestižnije natjecanje u ovom sportu. Stanice prvenstva su na najatraktivnijim lokacijama širom svijeta, a ove godine u kalendar je uvršten i mostarski dragulj Stari most.

Visinski skokovi su prešli veliki razvojni put posljednjih godina. Danas je to sport sa jasno utvrđenim standardima i kriterijima, koji je Svjetska organizacija vodenih sportova (FINA) 2013. godine proglasila posebnim sportom i uvrstila u program Svjetskog prvenstva u vodenim sportovima. Ono što bi trebalo uslijediti jeste ulazak visinskih skokova u olimpijske discipline.

Ili, kao što kaže Greg Louganis, najuspješniji olimpijski skakač svih vremena i sudaca u Red Bull Cliff Diving Svjetskom prvenstvu: 'Ovo su uzbudljiva vremena za cliff diving.'

Kopirati
Drag cursor here to close