Plivanje

Kazan: Novi svjetski rekordi na svjetskom prvenstvu plivača

Sport / Flash | 04. 08. 2015. u 19:20 S.S.

Američka plivačka senzacija, 18-godišnja Katie Ledecky, drugi je put u dva dana popravila svoj svjetski rekord na 1.500 m slobodno koji sada iznosi 15.25.48 minuta.

Ledecky je svoj prijašnji rekord popravila za dvije sekunde i 23 stotinke, a najbližu pratiteljicu u finalu, Novozelanđanku Lauren Boyle (15:40.14) ostavila je iza sebe za gotovo 15 sekundi. Broncu je osvojila Mađarica Boglarka Kapas (15:47.09).

Ledecky je postavila već treći svjetski rekord u utorak, trećeg dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju. Za prva dva pobrinuli su se plivači na 50 m prsno.

Prvo je u jutarnjim kvalifikacijama Cameron Van der Burgh popravio svoj svjetski rekord i postavio letvicu na 26.62, a u poslijepodnevnom polufinalu na izazov je odgovorio Britanac Adam Peaty i istu dionicu preplivao čak 20 stotinki brže (26.42), te je sada vlasnik svjetskog rekorda i na 50 i na 100 m prsno.

U finalu koje je na rasporedu u srijedu Peaty i Van der Burgh plivat će u stazama jedan pokraj drugoga pa bi mogli svjedočiti još jednom svjetskom rekordu.

Britanske ljubitelje plivanja razveselio je i 19-godišnji James Guy koji je srebru s 400 m slobodno dodao svoje prvo svjetsko zlato na upola kraćoj dionici. Guy je iza sebe ostavio sve favorite isplivavši dionicu za 1:45.14. Kinez Sun Yang zaostao je samo šest stotinki (1:45.20), a svjetski rekorder Nijemac Paul Biedermann 24 stotinke (1:45.38). Bez odličja ostao je Amerikanac Ryan Lochte (1:45.83) koji je bio četvrti, baš kao i prije dvije godine u Barceloni.

Na 100 m leđno Australke su osvojile zlato i srebro. Pobijedila je Emily Seebohm (58.26) i osvojila svoje prvo pojedinačno svjetsko zlato. Srebrenu medalju osvojila je Madison Wilson (58.75), a do bronce je doplivala Dankinja Mie Oe Nielsen (58.86).