Pomak

Znanstvenici pretvaraju nesretna sjećanja u sretna

Sci-Tech / Flash | 28. 08. 2014. u 10:18 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Znanstvenici će omogućiti ljudima da ružna sjećanja zamijene lijepim i da sasvim izbrišu traume - najavljuju američki znanstvenici. Eksperimenti kojima su emocionalni naboji sjećanja uspješno zamijenjeni uz pomoć svjetlosti, mogli bi pomoći u liječenju trauma, ali i dovesti do potencijalno opasnog inženjeringa, odnosno manipulacije sjećanjem velikog broja ljudi - upozoravaju stručnjaci.

Znanstvenici su u eksperimentu na laboratorijskim miševima uspješno pretvorili sjećanja iz nesretnih u sretna, uz pomoć lasera i neurona osjetljivih na svjetlost.

Prvo su znanstvenici sa Instituta za tehnologiju u saveznoj američkoj državi Masachusets i instituta RIKEN u Japanu genetskim inženjeringom dobili grupu miševa sa neuronima koji stvaraju sjećanja osjetljiva na određene vrste svjetlosti.

To im je omogućilo eksperimentiranje laserom kako bi kontrolirali te neurone u procesu koji se naziva optogenetika - kontrola mozga pomoću svjetlosti.

Znanstvenici su podijelili miševe u dvije grupe. Jedna je bila u posebnom odjeljenju i podvrgnuta elektrošokovima, dok je druga smještena u drugi gdje im je bilo dozvoljeno da provode vrijeme sa ženkama.

Prirodno, prva grupa stvorila je negativno sjećanje prostora jer ih je asocirao na elektrošokove, a druga pozitivno, jer ih je asocirao na "mišice".

Nakon što su uz pomoć neurona osjetljivih na svjetlost ustanovili kako su miševi stvorili sjećanja kakva su i predviđena, znanstvenici su ih izložili suprotnim iskustvima.

Prije toga aktivirali su im neurone na način da oni koji su bili izloženi elektrošokovima doživljavaju to kao pozitivno sjećanje, a oni koji su bili sa "mišicama" to doživljavaju kao bol.

Ohrabreni uspješnim eksperimentom, znanstvenici se nadaju da bi pozitivni rezultati ovog istraživanja mogli pomoći u liječenju raznih oboljenja, navodi "International bussnies times".

Kopirati
Drag cursor here to close