Dokumentarni film

U Mostaru održana projekcija višestruko nagrađivanog filma "Sloboda"

Kultura / Flash | 27. 10. 2016. u 10:15 D.K

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U hotelu Mostar danas je održana projekcija višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma 'Sloboda' autora Tomislava Zaje. Projekcija je održana u organizaciji Saveza SUMERO i udruženja Los Rosales, a uz podršku Fonda otvoreno društvo BiH.

Radnja filma prati ljude zatvorene u institucijama za osobe s intelektualnim poteškoćama i njihov put u slobodu. Od publike se očekuje da bude izazvana na razmišljanje te da se aktivno uključi u diskusiju na temu kako osobe s invaliditetom mogu biti prepoznate kao ravnopravan i bitan segment društva.

“Teško je gledati ljude koji se pate ni krivi ni dužni, a koji bi po ustavima i zakonima trebali imati osnovna prava i živjeti kao i svi mi. Opet je bilo i lijepo, jer sam bio visoko motiviran time da je to priča o kojoj se nije puno govorilo i koja je na neki način tabu tema u svim našim društvima, pa i većem dijelu svijeta. Ako ne progovorimo o nečemu, ako ne vidimo drugoga u potrebi, u problemu, ne možemo ni pomoći. To je motivacija za sve nas, za jednu promjenu društva u jedno bolje sretnije društvo za sve ljude”, kazao je Tomislav Žaja.

Haris Haverić, ravnatelj Saveza SUMERO u izjavi za medije je kazao kako najveće poteškoće osoba s invaliditetom predstavljaju nedostatak servisa podrške u lokalnoj zajednici koji bi doprinijeli socijalnom uključivanju ove populacije

“U BiH je pokrenut proces deinstitucionalizacije, odnosno proces života osoba sa invaliditetom u lokalnoj zajednici. Gledajući film, posmatramo kako je ovaj proces uspostavljen i kako funkcionira u Republici Hrvatskoj. Mi želimo da se u BiH i Mostaru pokrene ono što je država BiH potpisala u skladu sa UN-ovom konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, a radi se o tome da svaka osoba sa intelektualnim teškoćama ima pravo izbora, gdje će, s kim i na koji način će živjeti”, naglasio je Haverić.

Nakon projekcije upriličena je i diskusija sa publikom što je bila prilika za razmjenu informacija, mišljenja, uspostavljanje socijalnog dijaloga između predstavnika vlasti i nevladinih organizacija, kao i drugih interesnih strana o procesu deinstitucionalizacije, prevencije institucionalizacije, identifikaciji dobre prakse i mogućnostima poboljšanja statusa osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

Dugoročni cilj ovih aktivnosti je da se vlasti, lokalne zajednice širom zemlje, nevladine organizacije i druge interesne skupine aktivno uključe u proces deinstuticionalizacije i da svojim stavovima, razmišljanjima i drugim aktima doprinesu da istoimeni proces zaživi i pronađe svoj put i mjesto u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini.

Kopirati
Drag cursor here to close