SPKD Prosvjeta

Počela s radom "Prosvjetina škola srpskog jezika, istorije i kulture"

Kultura / Flash | 01. 02. 2014. u 14:26 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Prosvjetina škola srpskog jezika, istorije i kulture" danas je svečano otvorila vrata za srpsku djecu u Mostaru koja nemaju uvjete da se školuju na materinjem jeziku.

Ovaj projekt organizira Gradski odbor Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva (SPKD) "Prosvjeta" iz Mostara, a početak škole organiziran je simbolično povodom 90 godina od smrti prvog predsjednika mostarske "Prosvjete" Alekse Šantića.

Predsjednik SPKD "Prosvjeta" iz Mostara Branislav Rajković naglasio je da je "Prosvjetina škola" važna za sve Srbe u Mostaru, jer će djeca imati priliku da slušaju o svom jeziku i kulturi, budući da u službenom obrazovnom sustavu uče hrvatski i bosanski jezik.

"Dobro sjeme koje smo posijali prije 90 godina svake godine je rađalo neki rod, a ove godine je rodilo još izdašnije. Govoreći srpskim jezikom, mi ne govorimo antihrvatski ili antibošnjački i baštineći srpsku kulturu mi nismo protiv hrvatske ili bošnjačke", naglasio je Rajković.

Djeca će, kaže on, u dvije grupe slušati srpski jezik, kulturu i povijest, a predavači su kvalificiranii nastavnici i profesori.

Komentirajući činjenicu da se srpska djeca školuju na hrvatskom i bosanskom jeziku, Rajković je rekao da "Prosvjeta" ne želi taj problem rješavati na politički način. "Mi nismo političko društvo već kulturno i probleme gledamo i rješavamo na kulturološkom i sociološkom planu, a nikako politički", dodao je predsjednik "Prosvjete".

Mostarski paroh Radivoje Krulj blagoslovio je početak škole u ime Njegovog preosveštenstva episkopa zahumsko-hercegovačkog Grigorija koji je dao podršku ovom projektu.

Konzul žeran Srbije u Mostaru Jelena Vukajlović iskazala je podršku "Prosvjetinoj školi" navodeći da je riječ o veoma značajnom projektu.

Ona je najavila da će pomoći da se uspostavi saradnja sa drugim školama kako bi zaživjela "Prosvjetina škola".

Jedan od roditelja čije dijete će pohađati ovu školu Dalibor Đurasović kaže da je ovo jedan od najvažnijih projekata u srpskoj zajednici Mostara od povratka do danas. "Bitno je da djeca znaju svoju istoriju i da njeguju svoju kulturu. Jedino na taj način mogu očuvati svoj identitet", istaknuo je Đurasović.

On navodi da danas u Mostaru realnost nije takva da Srbi mogu imati školu na svom jeziku tako da je ovo jedna nadopuna. "Ne pada nam na pamet da preduzimamo neke radikalne poteze. To je tjeranje inata i raspirivanje mržnje među djecom, što nije dobro za budućnost", rekao je Đurasović, komentirajući problem nepohađanja materinjem jezika ili nacionalne grupe predmeta u službenim obrazovnim sustavima.

U "Prosvjetinu školu" je krenulo tridesetak djece, a u SPKD "Prosvjeta" očekuju da će odziv biti još veći.

Na području Mostara, prema neslužbenim podacima, osnovnu školu pohađa oko 170, a srednju pedesetak srpskih učenika.

Kopirati
Drag cursor here to close