Nije nego

Vlada nije povećala dug, ali jesu vladina poduzeća

Gospodarstvo / Flash | 15. 04. 2014. u 13:20 Berislav JURIČ

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Vlada Federacije BiH u ovom mandatnom razdoblju od 2011. godine nije povećala dug koji se odnosi na Vladu, ali je ukupan dug u Federaciji BiH rastao prije svega zbog povećanog zaduživanja krajnjih korisnika kao što su javna poduzeća'', rekao je federalni ministar financija Ante Krajina na konferenciji za novinare u Sarajevu.

''Prošlu proračunsku godinu završili smo s deficitom prihoda u odnosu na rashode i on je iznosio oko 65,2 milijuna KM. Međutim, u prošloj godini je ova vlada više otplatila dugova nego što se zadužila i tu je taj efekt ili skor negativnog zaduženja koji u prošloj godini iznosi 217,4 milijuna KM'', naveo je Krajina.

Vlada nije povećala dug, ali je rastao

Pojasnio je kako Vlada Federacije BiH u ovom mandatu nije povećala dug, čak ukupno kad se uzme i unutarnji i vanjski dug. Krajina je kazao da je on u jednom blagom padu ili realnije rečeno u stagnaciji, dakle onaj dug koji pripada Vladi i koji će ona vraćati.

''No, ukupan dug u Federaciji BiH je rastao, ali zahvaljujući povećanom zaduživanju krajnjih korisnika kao što su javna poduzeća'', dodao je Krajina.

Pomoćnik federalnog ministra financija za dug i zaduživanje Samir Bakić kazao je da je na kraju 2010. ukupan vanjski i unutarnji dug FBiH, koji uključuje dug županija, općina, Vlade FBiH i javnih poduzeća, iznosio 4,6 milijardi KM, dok je na kraju 2013. godine bio 5,47 milijardi KM.

Po njegovim riječima, dug krajnjih korisnika, odnosno općina, županija i javnih poduzeća, iznosio je na kraju 2010. godine 1,046 milijardi KM, dok je na kraju 2013. dostigao iznos od 2,018 milijardi KM.

Naslijeđeni dug

''Međutim, taj dug odnosi se uglavnom na dug javnih poduzeća, Autoceste, Ceste, elektroprivrede i one koji realiziraju infrastrukturne projekte. Otplata tog duga ne tangira porezne prihode FBiH'', istakao je Bakić.

Što se tiče duga Vlade FBiH, Bakić je pojasnio da on uključuje i dug naslijeđen od bivše Jugoslavije i na kraju 2010. iznosio je 1,2 milijarde KM, dok je na kraju prošle godine bio 989 milijuna KM.

''Ukupan vanjski dug Vlade FBiH na kraju 2010. godine, uključujući i stari i novi dug, iznosio je 2,8 milijardi KM, a na kraju 2013. godine 2,6 milijardi KM, što znači da ima tendenciju pada'', naglasio je Bakić i dodao da vanjski dug Federacije BiH i vanjski dug prenesen na krajnje korisnike imaju tendenciju rasta.

Unutarnji dug na kraju prošle godine, dodao je Bakić, iznosio je 795 milijuna KM.

''Unutarnji dug također ima tendenciju pada, ali ne značajnu, tako da je prošle godine smanjen za oko 60 milijuna KM, a ove godine se očekuje smanjenje od oko 60 milijuna KM'', kazao je Bakić, podsjetivši da se značajan dio tog duga odnosi na stari dug, a koji, između ostalog, obuhvaća staru deviznu štednju i ratna potraživanja.

Vladi treba još 310 milijuna KM

Zakonska obveza, kako je naveo, jeste da se taj dug otplati 2016. godine i da je dosad godišnje otplaćivano oko 100 milijuna KM, a u 2015. i 2016. godini taj iznos će biti značajno povećan, pa će se morati uplaćivati i više od 150 milijuna KM.

Kompletna statistika o dugu uskoro će biti dostupna na web stranici Federalnog ministarstva financija.

Bakić je pojasnio da cilj aukcija nije stvaranje neto duga, već upravljanje likvidnošću proračuna, te dodao da bez toga nijedna vlada u BiH neće moći pravovremeno izmirivati svoje obveze.

Prema usvojenom proračunu Federacije BiH za 2014. godinu, bruto potrebe Vlade FBiH za zaduživanjem na unutarnjem tržištu iznose 310 milijuna KM. Vlada FBiH se u 2014. godini namjerava zadužiti izdanjem trezorskih zapisa u iznosu 260 milijuna KM i obveznica u iznosu 50 milijuna KM.

Kopirati
Drag cursor here to close