Rub egzistencije

Proizvođači mlijeka stigli do prosjačkog štapa

Gospodarstvo / Flash | 28. 03. 2015. u 07:37 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Proizvođači mlijeka u USK su zbog konstantnog smanjivanja otkupnih cijena mlijeka dovedeni na sami rub egzistencije, upozorio je Husein Selimović, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača USK.

Prema njegovim riječima, pojedini otkupljivači farmerima nude 30 feninga po litru mlijeka, što je za njih ekonomski neisplativo.

"Otkupljivači iskorištavaju činjenicu da još nemamo formiranu vlast u FBiH, koja bi zaštitila interese proizvođača određivananjem zagarantirane otkupne cijene. Oni samoinicijativno obaraju otkupnu cijenu i praktično ucjenjuju farmere", rekao je Selimović, prenose Nezavisne novine.

Dodao je da je u protekloj godini proizvodnja mlijeka u USK smanjena za više od 500.000 litara ili za oko 20 posto u odnosu na raniju kalendarsku godinu, što je, ističe, alarmantan podatak.

"Oko 70 posto ukupne poljoprivredne proizvodnje u USK odnosi se na ovu granu proizvodnje. Naša županije je prvi po proizvodnji mlijeka u FBiH i proizvodi 40 posto ukupne proizvodnje u ovom entitetu", istakao je on.

Prema njegovim riječima, negativni trend proizvodnje mlijeka uzrokovan je nizom faktora, a u posljednje vrijeme, kako tvrdi, učestali su slučajevi da proizvođači smanjuju broj grla ili čak potpuno gase proizvodnju.

"Brojni poljoprivredni proizvođači su doživjeli veliku štetu usljed nedavnih poplava, a nije im nadoknađena. Nasuprot tome, drugi troškovi proizvodnje, kao što su cijene goriva, stočne hrane i drugih repromaterijala, su dodatno porasle. Jedini način da se zaustavi ovaj negativni trend je povećanje otkupne cijene mlijeka", poručio je Selimović.

Podsjetimo, Dragica Ristić, direktorica Privredne komore RS-a jučer je ocijenila kako proizvođači u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini moraju imati ravnopravne uvjete poslovanja i moraju im se omogućiti poticaji da bi bili konkurentni.

''Svjesni smo činjenice da na naše tržište dolazi roba za koje proizvođači u svojim matičnim zemljama, prije svega u EU, ako se govori o poljoprivrednim proizvodima, dobivaju snažne poticaje, a mi nismo u mogućnosti da to dajemo našim proizvođačima, zbog čega oni nisu dovoljno konkurentni u odnosu na robu iz uvoza'', rekla je Ristić.

Iz tog razloga traži se od vlasti sustavna politika poticaja radi konkurentnosti domaćih proizvođača i s druge strane na dosljednim primjenama kontrole kvaliteta i tretmana prilikom ulaska robe na bh. tržište.

Kopirati
Drag cursor here to close