Rast proizvodnje

Povećao se izvoz namještaja iz BiH

Gospodarstvo / Flash | 05. 11. 2014. u 15:34 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izvoz bh. drvne industrije i šumarstva u razdoblju siječanj- rujan 2014. iznosio je 748,8 milijuna KM, što je 13,3 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, istaknuto je danas nakon sastanka Odbora Asocijacije drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH u Sarajevu.

Najveća stavka u izvozu bio je namještaj s 35,2 posto, a slijede rezana građa s 28,8 posto i proizvodi šumarstva s 18,9 posto, a najznačajnija tržišta su bila Njemačka, Austrija, Italija i Hrvatska.

Uvoz je u razdoblju siječanj- rujan 2014. iznosio 200,6 milijuna KM i za 14,2 posto je veći nego u istom razdoblju prošle godine, a najviše su uvožene ploče (44,1), namještaj (29,7 ) i građevinska stolarija (4,9 posto).

Kad je riječ o tržištima, najviše je uvoženo iz Austrije, Hrvatske, Njemačke, Rumunjske, Slovenije, Srbije i Poljske.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 373,1 posto.

Predsjednik Asocijacije Suhad Ećo istakao je da je ovo jedna od rijetkih gospodarskih grana koja konstantno bilježi rast izvoza, te da će od budućih vlasti tražiti da u strategiji razvoja drvna industrija bude označena kao strateška i da pokrenu mjere koje bi im pružile dodatne pogodnosti na inozemnim tržištima.

Dodao je da je potrebno više se fokusirati na gotove proizvode i tražiti partnere za razvoj novih proizvoda, te aktivnije promovirati bh. proizvođače.

Tajnica Asocijacije Selma Bašagić pojasnila je da paralelno s porastom izvoza namještaja i finalnih proizvoda raste i izvoz sirovine zbog čega će od nadležnih organa tražiti mjere koje će destimulirati izvoz sirovine, jer bi finalni proizvođači mogli imati probleme upravo zbog nedostatka sirovine.

Proizvodnja drveta i proizvoda od drveta u razdoblju siječanj - rujan 2014. veća je za 5,3 posto nego u istom razdoblju prošle godine, a proizvodnja namještaja i ostale prerađivačke industrije veća je za 3,8 posto.

Proizvodnja šumskih sortimenata u drugom kvartalu 2014. manja je za 13,8 posto nego u istom razdoblju prošle godine.

Kopirati
Drag cursor here to close