TI BiH

Objaviti podatke o vlasnicima Naftne industrije RS

Gospodarstvo / Flash | 04. 07. 2014. u 10:18 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Posljednja sjednice Narodne skupštine Republike Srpske aktualizirala je spornu privatizaciju Naftne industrije RS i identitet vlasnika kompanija koje imaju udio u vlasništvu Rafinerije nafte Brod. Transparency International BiH podsjeća da je još 2007. i 2008. upozoravao na netransparentnost i štetnost ugovora o privatizaciji Naftne industrije.

TI BiH je 2007. godine od Vlade RS zahtijevao da objavi imena vlasnika kompanija tri kompanije koje imaju 60% udjela u vlasništvu kupca, ruske tvrtke NefteGazInKor – Invest Tehnologija, Nepat i Junik Development, a koje su registrirane pred sam proces privatizacije.

TI BiH ni javnost, nikada nisu dobili ove informacije, što otvara prostor za sumnju da većinski vlasnici Rafinerije nisu ruske kompanije niti Ruska Federacija, kako se javnosti predstavlja, već upravo najviši nivo vlasti RS koji je i proveo u proces kriminalne privatizacije ili osobe usko povezane sa vlašću.

TI BiH je još prije 6 godina utvrdio 44 sporne točke ugovora o privatizaciji Naftne industrije i utvrdio da je Vlada RS, otkupila postojeće dugove rafinerije, izmirila sudske obaveze poduzeća,, te podcijenila vrijednost rafinerije, kao ušla u kreditne obaveze, koje je NefteGazInKor netransparentno osigurao. Time je Vlada RS samo u startu oštetila proračun ili na privatne račune nepoznatih osoba preusmjerila gotovo milijardu KM poreskih obveznika RS.

S druge strane, tadašnji poslovni prinosi Rafinerije iznosili su manje od 500 milijuna KM, čime je cjelokupna imovina Naftna industrije RS pritom prepisana na iste nepoznate kupce, koji su dobili cijelu industrijsku granu u svoje vlasništvo, uz sve povlastice i preferencijalni tretman koji su od tada na snazi.

Tvrdnje TI BiH o kontinuiranom pranju novca potvrđene su i izvještajem revizorske kuće Deloitte za 2013. godinu, koji je pokazao da je akumulirani gubitak Rafinerije veći od 500 milijuna KM, te da je dug dva puta veći od kapitala poduzeća.

Način privatizacije Naftne industrije kroz direktnu pogodbu, poslovanje Rafinerije, povlastice koje je Vlada RS dala kupcima i Rafineriji, te činjenica da se godinama kriju podaci o imenima vlasnika firmi koje imaju većinski udio u NefteGazInKoru, jasno navode na zaključak da je cilj privatizacije bio bogaćenje pojedinaca iz sjene kroz pljačku jednog od najvećih poduzeća u BiH.

Kako 2007.g. tako i danas TI BiH poziva Vladu RS da bez odlaganja objavi podatke o vlasnicima Naftne industrije RS.

Kopirati
Drag cursor here to close