Poreznici zatvorili 40 kladionica; od toga u Mostaru 11
Obratite pažnju | Petak, 09 Svibanj 2008
I
nspektori Porezne uprave Federacije BiH okončali su višetjednu aktivnost Sektora za obavještajne i istražne radnje i na području Federacije izvršili inspekcijski nadzor objekata kod kojih se nezakonito priređuju posebne igre na sreću
, odnosno neovlašteno drže aparati za klađenje, automati i druge naprave za igre na sreću.
Od kontroliranih 40 objekata, na području kantonalnih poreznih ureda Sarajevo, Mostar i Ljubuški, zbog utvrđenih nepravilnosti privremeno je zatvoreno svih 40 objekata, navodi se u priopćenju Porezne uprave FBiH.
Objektima je privremeno zabranjen rad zbog obavljanja djelatnosti bez odobrenja za priređivanje igara na sreću Federalnog ministarstva financija i rješenja općinskog organa za priređivanje zabavnih igara, te neovlaštenog držanja aparata i organiziranja igara na sreću.
U Hercegovačko-neretvanskoj županiji od 27 kontroliranih objekata privremeno je zapečaćeno svih 27, od kojih u Mostaru 11, Čapljini šest, Stocu šest i Čitluku četiri. U Sarajevskom kantonu zapečaćeno je 11 objekata, a Zapadnohercegovačkom dva.
U momentu kontrole zatečeno je i nekoliko objekata koje su vlasnici sami zatvorili. Porezna uprava FBiH je i ove objekte zapečatila, jer je raspolagala saznanjima da su bili otvoreni u periodu prije kontrole.
Tijekom kontrola uočeni su novi aparati za sportsko klađenje koji predstavljaju mini kladionice, trenutno u manjem broju, međutim, postoje indicije da ovakvih aparata ima veliki broj na području Federacije BiH kao i svih drugih navedenih aparata.
O izvršenim inspekcijskim nadzorima su upoznata županijska tužiteljstva i županijska ministarstva unutarnjih poslova, a cjelokupna aktivnost radi postizanja što efikasnijih rezultata pripremljena je u strogoj tajnosti.
U ovoj aktivnosti sudjelovala su 83 federalna porezna inspektora iz županijskih poreznih ureda Mostar, Sarajevo, Ljubuški, Novi Travnik, Zenica, Tuzla, inspektori Sektora za kontrolu velikih poreznih obveznika i inspektori Sektora za istražne i obavještajne radnje.
Iz Porezne uprave Federacije BiH naglašavaju da će i pored toga što su federalni inspektori bili izloženi fizičkim prijetnjama, verbalnim vrijeđanjima i drugim neugodnostima nastaviti i ubuduće rad na terenu i otkrivanju svih poreznih obveznika koji na razne načine pokušavaju izbjeći plaćanje poreznih obaveza i u svim slučajevima gdje postoji osnovana sumnja da se radi o krivičnom djelu iz oblasti poreza - poreznoj utaji, nadležne službe Porezne uprave FBiH će tužiteljstvima podnijeti krivične izvještaje.
U Poreznoj upravi ističu još da je zbog značajnih problema i kršenja zakona u ovoj oblasti radi nastavka daljnjih aktivnosti i velikog broja objekata u kojima se drži značajan broj aparata za klađenje i aparata za igre na sreću neophodna podrška i suradnja s drugim nadležnim agencijama za provođenje zakona prije svega policijskim organima i drugim nadležnim inspekcijskim službama, te tužiteljstvima i sudovima na svim nivoima, kao i pomoć i podrška građana u FBiH, priopćio je Odjel za odnose s javnošću Porezne uprave FBiH
Šta je niko nebi radio svi bi se preko noći obogatili, radite moji momci...samo radite bit će para, svi se nagledali 50 centa, pa bi kao on bili..bjeri nosi vas poplava