Najveće krško polje u BiH dobiva međunarodno priznanje
BiH - Gospodarstvo | Četvrtak, 02 Listopad 2008
E
uroNatur, Centar mladih Livno, WWF pozdravljaju proglašenje Livanjskog polja, najvećeg krškog polja u Bosni i Hercegovini i u regiji, kao vlažnog staništa od međunarodnog značaja pod okriljem međunarodne Ramsarske konvencije.
Livanjsko polje veličine 45,868 hektara, sadrži impresivnu mrežu površinskih i podzemnih tokova, uključujući rijeke, izvore, ponore i jezera.
Najveće je plavno područje u BiH sa značajnom populacijom rijetkih ptica uključujući populacije eje livadarke (Circus pygargus), orla kliktaša (Aqiula pomarina), crvenonoge prutke (Tringa totanus), šljuke (Gallinago gallinago) i bukavaca (Botaurus stellaris). Livanjsko polje je, također, od izuzetne međunarodne važnosti za kosca (Crex crex).
Vegetacija ovog područja je posebna mješavina sjevernoeuropske flore travnjaka i mediteranskih priobalnih biljaka, dok velike površine polja zauzima šuma hrasta koja je važna za očuvanje tla.
Krška područja Bosne i Hercegovine su među najočuvanijim u Europi ali su i dalje nezaštićena i direktno ugrožena korištenjem voda i neodrživim korištenjem resursa.
"Zaštita Livanjskog polja nije samo od vitalnog značaja za održavanje jedinstvenih prirodnih vrijednosti već je i ključna razlika u odnosu kratkoročnog i trajnog raspolaganja resursima u koristit lokalnog stanovništva“ izjavila je voditeljica slatkovodnog programa u Mediteranskom odjelu WWF-a Francesca Antonelli.
Prijetnje bogatstvima Livanjskog polja su neprikladno korištenje zemljišta i upravljanja vodama. Nove prijetnje uključuju isušivanje plavnih područja prikupljanjem i zadržavanjem voda u bazenima ili njihovim transferom putem umjetnih kanala i tunela, što može dovesti u opasnost tradicionalne privredne aktivnosti koje se većinom odnose na uzgoj stoke i proizvodnju sira od čega trenutno živi oko 600 obitelji.
EuroNatur, Centar mladih Livno i WWF u potpunosti podržavaju odluku vlade BiH da uvrsti Livanjsko polje pod okrilje međunarodne Ramsarske konvencije o vlažnim staništima.
Ovakvom odlukom područje Livanjskog polja postaje treće područje u zemlji koje je zaštićeno ovom konvencijom.
Međunarodno priznanje je prilika za dugoročnu zaštitu i održivo korištenje dobara i proizvoda koje omogućuje ovaj jedinstveni ekosistem.
“EuroNatur , CML i WWF zadovoljni su garancijama Vlade da će “mudro korištenje vlažnih staništa” kao načelo Ramsarske konvencije biti uzeto u obzir prilikom daljnjeg razvoja Livanjskog polja, npr. u procesu izrade prostornog plana.
Također preporučuju da se Livanjsko polje razvija kao jedinstveni dio sistema nacionalnih zaštićenih područja“ dodaje Martin Schneider-Jacoby iz EuroNatura.
Imamo polja da možemo hraniti Evropu i zerzevatom i mesom, pa Hrvati dragi šta čekate,ORITE!!!Pare su tu na dohvat ruke, hrana i kvalitetna voda, i ništa nam više ne treba!!!!