Oporavak na Zagrebačkoj burzi: Crobex ponovno iznad 3100 bodova Ispis E-mail
Svijet - Gospodarstvo | Petak, 19 Rujan 2008

Današnji snažan oporavak cijena dionica na Zagrebačkoj burzi potaknut je ponajviše pozitivnim kretanjima na globalnim burzama, uslijed čega se Crobex ponovno vinuo iznad 3100 bodova. Trenutačno Crobex iznosi 3154 boda, što je 4,41 posto više nego jučer.

Današnji oporavak Crobexa potaknut je uglavnom oporavkom globalnih burzi i to ponajprije jučerašnjim skokom američkih burzovnih indeksa nakon čega je uslijedio današnji oporavak europskih burzi, kaže Maja Barać, analitičarka u Odjelu za ekonomska istraživanja Hypo Alpe Adria banke.

- Crobex se danas ponovno vinuo iznad 3100 bodova, no i nadalje se zadržava ispod ključne razine od 3219 bodova, gdje je smješten 50-postotni "retracement" rastućeg trenda u razdoblju od 2002. do 2007. godine - ističe Barać.

Tijekom prijepodneva bila je obustavljena trgovina s čak 19 dionica, pri čemu s njih 18 zbog skoka cijene dionice više od 10 posto.

Najlikvidnija je bila dionica Ine, s prometom od 10,25 milijuna kuna. Cijena joj je u blagom minusu, 0,17 posto, na 2805 kuna.

Dionicom T-HT-a ostvareno je 7,4 milijuna kuna prometa, a cijena joj je 5,33 posto u plusu te se nalazi nadomak cijene iz IPO-a od 265 kuna.

Među 12 dionica kojima je do sada ostvaren promet iznad milijun kuna, samo dionica Ine bilježi minus, ostale su u značajnom plusu.

Primjerice, dionica Instituta građevinarstva Hrvatske poskupjela je 9,19 posto, na 8250 kuna, a tijekom jutra dosegnula je i 8295 kuna. Dionica Ingre ojačala je 9,43 posto, na 153 kune.

Među ovotjednim korporativnim vijestima Barać izdvaja odluku Hrvatskog fonda za privatizaciju kojom je Viru omogućena kupnja 38-postotnog udjela u županjskoj Sladorani za 111 milijuna kuna te daljnjih 168 milijuna kuna ulaganja, što će potaknuti konsolidaciju domaćeg tržišta šećera.

Tom dionicom do sada je ostvareno 2,2 milijuna kuna prometa, a cijena joj je u plusu 8,3 posto i iznosi 710 kuna.

- Konsolidacija domaćeg tržišta šećera ključna je za očuvanje profitnih marži šećerana, posebice u uvjetima reforme tržišta šećera u Europskoj uniji i posljedičnog pada tamošnje referentne cijene šećera - ocjenjuje Barać.

Također, među poslovnim vijestima ističe i odluku Atlantske plovidbe o prodaji 26 godina starog broda tipa panamax.

- Ta odluka je bitna jer upućuje na predanost te dubrovačke kompanije na pomlađivanje i daljnju modernizaciju flote - kaže Barać.

Dionica Atlantske plovidbe, uz promet od 6,8 milijuna kuna, ostvarila je dobitak od gotovo devet posto, pa cijena iznosi 2056 kuna.

(Hina)
Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar
Ova je vijest zaključana za komentiranje.

busy
 

Nove vijesti

Srijeda, 03. Prosinac 2008

BiH

Srijeda, 03. Prosinac 2008
Utorak, 02. Prosinac 2008

Mostar

Srijeda, 03. Prosinac 2008
Utorak, 02. Prosinac 2008

Svijet

M a r k e t i n g

M a r k e t i n g

M a r k e t i n g