Svijet - Gospodarstvo | Petak, 23 Svibanj 2008
I vica Todorić, kralj hrvatske prehrambene industrije sedmi je najbogatiji čovjek na svijetu, objavio je slovenski poslovni dnevnik Finance. Iza Todorića na listi koja je napravljena po kriteriju BDP-a zemalja iz kojih bogataši
dolaze, smjestili su se Warren Buffet i Bill Gates.
Top lista deset najbogatijih ljudi na svijetu prema BDP-u zemlje u kojoj žive, mjeri realno osobno bogatstvo i koliko ono vrijedi u pojedinoj zemlji.
Tako da Todorićevih 800 milijuna dolara u Hrvatskoj vrijedi više, a i nosi puno veću moć i utjecaj, nego što vrijedi desetak milijardi dolara Billa Gatesa u SAD-u.
Najbogatiji čovjek na toj ljestvici je vlasnik Ikee, Ingvar Kamprad, a u Švedskoj je njegov prinos BDP-u 0,93 posto, iako mu je prebivalište u Švicarskoj.
Na ljestvici se smjestio još jedan pripadnik balkanskih zemalja i to Miroslav Mišković, srbijanski tajkun i vlasnik Delta holdinga.
Todorićevo poslovno carstvo čine: Sojara Zadar, Jamnica, Agroprerada, Lovno gospodarstvo Moslavina, Zvijezda, Ledo, Silos Mlinovi, Solana Pag, Kreditna banka Zagreb, Hotel Opera (bivši Inter-Continental), tvornica sladoleda Berpah Čapljina, tvornica sladoleda Frikom Beograd, tvornica mineralne vode Kiseljak, PIK Vrbovec, Belje te najveći hrvatski maloprodajni trgovački lanac Konzum koji posluje i izvan granica Republike Hrvatske. Također ima udio u vlasništvu mobilnog operatera Tele2.
(NINA)
|