|
'Posjed': Elektroprivreda HZ HB ponudila ponižavajuću otkupnu cijenu zemljišta na Mostarskom blatu |
|
|
Mostar - Obratite pažnju | Petak, 23 Svibanj 2008
U Kruševu je sinoć održana izvještajna skupština udruge "Posjed", koja okuplja vlasnike parcela na Mostarskom blatu, na kojima je predviđena izgradnja akumulacijskog jezera za potrebe Hidroelektrane "Mostarsko blato", koju gradi
Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB).
Izvještajna skupština udruge na kojoj je predsjednika Zdravko Vranić podnio izvješće o dosadašnjim aktivnostima privukla je veliku pozornost vlasnika zemljišta, a jednoglasno je usvojen zaključak da Upravni odbor predloži članove Povjerenstva za utvrđivanje cijena zemljišta.
Prioritet je ove udruge zastupanje vlasnika spomenutih parcela u pregovorima s Elektroprivredom HZHB-a, koja je za otkup zemljišta vlasnicima, na temelju vještačenja Mirka Mandića, ponudila 6 maraka po metru četvornom za otkup poljoprivrednog zemljišta, što rukovodstvo i članovi udruge smatraju pokušajem prijevare i poniženjem.
Na tu je činjenicu ukazao i dopredsjednik Eko udruge Jasenica Lazo Raič, objasnivši kako je Elektroprivreda HZHB-a, također za potrebe izgradnje Hidroelektrane Mostarsko blato, mještanima Jasenice zemljište, čija se vrijednost ne može uspoređivati s njihovom, plačala do 10 do 15 maraka po metru četvornom.
Predsjednik udruge poljoprivrednika Zapadnohercegovačke županije Drago Perić upozorio je Kruševljane na štetne posljedice izgradnje Hidroelektrane Peć-Mlini, koja je uništila biljni i životinjski svijet na Drinovačkom polju i poručio ima da budu jedinstveni u pregovorima s Elektroprivredom i svoju zemlju ne daju u bescijenje.
Hidroelektrana Peć-Mlini slična je ovoj na Mostarskom blatu, kao i zamišljeni scenarij po kojemu su lokalni HDZ-ovci u Tihaljini na tome zaradili 3 milijuna maraka, a vlasnici zemljišta ostali praznih ruku.
Međutim, udruga Posjed spriječila je njegovo provođenje u Kruševu i poziva sve vlasnike zemljišta da joj se priključe i zajednički pregovaraju s Elektroprivredom HZHB-a kako bi postigli što višu cijenu, navodi se u priopćenju koje je potpisao predsjednik udruge "Posjed" Zdravko Vranić.
(Fena)
|